fallback

Глобализацията няма вина за по-ниските доходи на средната класа, сочи проучване

Анализ на Resolution Foundation оспорва заключението, че глобализацията и търговията нараняват средните класи в богатите страни

12:53 | 24.09.16 г. 4

Търговията и глобализацията са несправедливо обвинявани за Brexit и възхода на Доналд Тръмп. Това сочи проучване на приходите, което развенчава популярното мнение, че по-свързан свят води до застой на състоянието на по-ниската средна класа в богатите страни, съобщава Financial Times.

Идеята, че обикновените хора са несправедливо ударени от възхода на развиващите се пазари и Китай през последните 30 години и че поради това доходите на глобалните супербогати се увеличават бе прокарана чрез т.нар. „elephant chart” (крива, наподобяваща очертанията на слон), разработена от бившия високопоставен представител на Световната банка Бранко Миланович.

Експертите в сферата на развитието приветстваха графиката като „диаграма, която обяснява света“. Ново проучване на Resolution Foundation, британска фондация, създадена в подкрепа на интересите на тези с ниски и средни доходи, обаче опровергава тези твърдения.

След подробно възпроизвеждане на данните за глобалните доходи, представени от Миланович, анализът на Resolution Foundation оспорва заключението, че глобализацията и търговията нараняват средните класи в богатите страни.

Отделно актуализиране от Миланович на данните от 2008 до 2011 г. също предполага по-голям растеж на доходите именно сред групите, засегнати от застоя в доходите през последните 30 години и много по-малък ръст за хората с топ 1% на глобалните доходи, казва Миланович в интервю. Актуализирането показва още, че световното богатство е ударено сериозно в глобалната финансова криза, която всъщност е стеснила неравенството.

„Можете да кажете, че кризата се отрази добре за намаляване на неравенството“, казва той за FT.

Resolution Foundation открива, че по-бързият ръст на населението на развиващите се пазари е затруднил сравняването на доходите на по-ниските средни класи с времето, тъй като тяхната позиция в глобалната класация на доходите се е променила. Заради по-големия брой китайски семейства е изглеждало, че бедните американци са напреднали в глобалните класации по доходи през 2008 г. спрямо 1988 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:51 | 11.09.22 г.
fallback